Para Kazandıran Yeni İş Fikirleri, Karlı İşler Hayvan Yetiştiriciliği İşine Başlamak. Büyükbaş Ve Küçükbaş Hayvan Çiftliği Nasıl Kurulur, Hayvan Yetiştiriciliği Destekleri, Hayvan Çiftliği Kurma Maliyetleri.

Hayvan Çiftliği Kurma
Ülkemizin ana geçim kaynaklarından birisi de hayvancılıktır. Hayvancılık, ülkemizin bütün bölgelerinde büyük baş hayvancılık, küçük baş hayvancılık, kanatlı hayvan yetiştiriciliği gibi alanlarda hem modern mandıralarda ve çiftliklerde hem de geleneksel usuller ile köyler de ve mezralar da yapılmaktadır. Hayvancılık yapabilmek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Bu nedenle modern bir şekilde hayvan çiftliği kurmak ve et ve et ürünleri üretmek, süt ve süt ürünler elde etmek için bilgi, donanım, tecrübe ve maddi olarak yeterli bir sermayeye sahip olmak gereklidir. Hayvan yetiştiriciliği ve hayvan bakımı açısından bilgi ve deneyim çok önemlidir. Bu nedenle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının verdiği eğitimlere kayılarak bilgi eksikliği giderilebilir, bakanlığın mandıraları ve hayvan çiftlikleri incelenerek tecrübe eksikliği tamamlanabilir.

Hayvan Çiftliği Nasıl Kurulur
Büyük baş ve küçük baş hayvan çiftliği kurmak için öncelikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yönetmelikleri incelenerek hayvan çiftliği kurma şartları öğrenilir. Bu şartlar yetiştirilecek hayvanlar ile ilgili cins, yaşı bakım, beslenme, çevre temizliği, çalışanların ve hayvanların sağlığını koruma gibi şartlar öğrenilmeli ve hayvan çiftliği kurma aşamasına geçilmelidir.

Arazi Seçimi
Hayvan çiftliği kurmak için bakanlığın izin verdiği bölgeler ve araziler gezilerek hayvan çiftliği için en ideal arazi seçimi yapılmalıdır. Hayvan çiftliği için seçilecek arazi, lokasyon olarak hem ilçe merkezlerine yakın hem de uzak olmalıdır. Bu sayede ihtiyaçların karşılanması kolay olacağı gibi çiftlik atıklarının ilçe insanlarını daha az rahatsız etmesini sağlamış olursunuz.

Ağıl İnşası
Arazi seçiminden sonra hayvanlar için yazlık ve kışlık olmak üzere iki tane ağıl yapmanız gereklidir. Ağıllar her mevsimde hayvanların sağlıklı olarak yaşamalarını sağlamak içindir.Hayvanların kısın yaşanabilir sıcaklıklarını sağlayan, hayvan atıklarının kolay bir şekilde toplanabileceği bir ağıl tasarımı yapılmalıdır.

Hayvan Cinsi Seçimi
Tesis kurulumundan sonra hayvan çiftliğinde çalışacak veteriner ve hayvan bakımcıları çalıştırmanız gerekmektedir. Bütün bunlardan sonra hayvan cinsi ve ırkı belirleme aşaması gelir. Eğer süt üretimi üzerine bir çiftlik kuracaksanız süt verimi yüksek olan büyük baş ve küçük baş ırkları seçilmeli, et üretimi üzerine bir çiftlik kuracaksanız et verimi iyi olan büyük baş ve küçük baş hayvan seçimi yapmalısınız.

Teknolojik Cihazlar
Süt sağma ve hayvan kesim makinelerinin bakanlık yönetmeliklerine uygun olarak kalite belgeli olması ve çiftlikler de muhafaza edilecek ise yeterli depolanabilir soğuk hava depoları kurulmalıdır.

Hayvan Yetiştiriciliği Destekleri
Ülkemizde hayvan çiftliği kurma ve hayvan yetiştiriciliği için Kırsal Kalkınma Ajansları, Hayvancılığı destekleme Kurumu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Tarım Kredi Kooperatifleri hibe destekleri ve faizsiz kredi destekleri vermektedirler. Bu destekler;
Et üretimi yapan kırsal ve tarımsal işletmelerin hayvan maliyetlerinin % 50 si oranında olmaktadır. Eğer hayvan sayısı 100 ün üzerinde ise bakanlık hayvan başına giderin % 60 ı oranında faizsiz kredi şeklinde destek vermektedir. Hayvan sayısı 30 ile 50 arasında ise bakanlık ve IPARD hayvanların giderlerinin % 50 sini ve tesis giderlerinin % 50 sini hibe olarak vermektedir.
Süt üretimi yapıyorsanız 50 adet ineğinizin yarısını devlet satın almakta ve size hibe etmektedir. Küçük baş keçi yetiştiriciliği yapıyorsanız her keçi başına devlet size 300 lira hibe vermektedir.
Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapıyorsanız hayvan başına yem arası olarak devlet 100 lira hibe vermekte 10000 tane kanatlı hayvanınız var ise tesis giderlerinizin % 70 ini faizsiz kredi olarak vermektedir. bilgibilgiler.com

Hayvan Çiftliği Kurma Maliyetleri
Hayvan çiftliği maliyetleri yetiştireceğiniz hayvana ve hayvan yaşına göre değişmektedir. Öncelikle süt üretimi üzerine bir çiftlik kuracaksanız 50 hayvanlık bir çiftlik için kuracağınız tesis bedelleri 80.000 lira ile 150.000 lira arasında değişmektedir. Hayvan fiyatları ise hemen süt üretimi yapmak istiyorsanız 1 yaşında inekleri 4000 lira gibi bir bedelle alabilirsiniz. Toplamda 350.000 lira gibi bir maliyet gereklidir.
Kanatlı hayvan çiftliği için 1000 hayvanlık tesis bedeli olarak 100.000 lira, hemen yumurta elde etmek istiyorsanız hayvan başına 50 lira ödeyerek toplamda 150.000 liraya bir kanatlı hayvan çiftliği kurabilirsiniz.